OZON TERAPİ NEDİR?

Ozon, üç adet oksijen atomundan oluşan renksiz bir gazdır. Bunun yanında, vücudun oksijen alımını ve kullanımını iyileştirmek kadar, bağışıklık sistemini etkinleştirmek amacıyla kullanılan alternatif bir tedavi yöntemidir. Tıpta ozon tedavisi, bakteri, virüs, mantar, maya ve protozoanın olumsuz etkilerini sınırlandırıp hastalıkları dezenfekte etmek ve sonrasında tedavi etmek amacıyla kullanılır. Bu bölümde size ozon tedavisinin kullanım alanları ile faydaları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Ozon Terapisi Nedir?

Ozon tedavisi enjeksiyon sayesinde uygulanabilir ve bir dizi sağlık sorunun tedavi edilmesi için işe koşulabilir. Ozon tedavisi özelinde, üç adet oksijen atomundan meydana gelen renksiz bir gaz olma özelliği taşıyan ozon kullanılmaktadır. Birtakım araştırmacılar, ozon gazının terapötik etkilere sahip olduğuna ve ozon terapisi üzerinde 150 yıldan fazla bir zamandır çalışılmakta olduğuna inanmaktadırlar.

Bilindiği gibi, dünyanın stratosferinde bir ozon tabakası mevcuttur. Bu tabakanın birincil amacı, dünyanın büyük bir kısmını emdiği güneşten gelen ultraviyole radyasyonundan gezegeni muhafaza etmektir. Tıpta ise, ozon tedavisi, vücudun oksijen alımını ve kullanımını geliştirip bağışıklık sistemini aktive ederek vücudu dezenfekte etmeyi amaçlar.

Aslında bir tıbbi tedavide gaz kullanımına başvurmak olağandışı gibi görülebilir, ancak bu tedavi özelinde kullanılan özel teknikler olduğunu unutmamak gerekir. Üstelik ozon solunduğu zaman toksik de olabilir.

Güvenli Midir?

Çoğu bakış açısı, ozon tedavisinin etkilerinin tutarlı ve güvenilir olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, ozon gazının tedavi dışında bizzat tehlikeli etkileri olduğu bilinen bir gerçektir. Çok fazla ozona maruz kalmak, solunum hastalığından kaynaklı ölüm riskinde bir artışa işaret eder. Dumanda azot dioksit ile birlikte mevcut olduğu zaman, ozonun insanların akciğerleri üzerinden iyi bilinen toksik etkileri vardır.

Çok ufak miktarlarda ozon bile akciğerler ve boğazı tahriş etme kapasitesine sahiptir. Bu durum, öksürüğe, nefes darlığına ve enfeksiyonlara çok duyarlı olan akciğer dokusuna zarar verebilir. Ancak uzman bir elden çıktığında, ozon tedavisinin hiçbir olumsuz yan etkisi söz konusu değildir. Bir başka deyişle, normal koşullar altında değerlendirildiğinde, ozon terapisi oldukça güvenilir bir tedavi yöntemi olma özelliği taşır.

Olumlu Yan Etkileri

Ozon tedavisinin birçok olumlu yan etkisi vardır.

*Tırnak ile saçlar uzar ve güç kazanır.

*Cilt daha sağlıklı bir parlaklığa sahip olmaya başlar.

*Kişinin daha fazla enerjisi olur

*Uykuya dalmak daha bir kolaylaşır.

Ozon tedavisine yönelik olarak yapılan yeni araştırmalar ve tıpta kullanımıyla ilgili yeni gelişmeler söz konusudur. Hem ozon tedavisi ile ilgili, hem de ozon tedavisinin kendileri için uygun olup olmadığı ile ilgili soruları olan kimselerin alanında uzman doktorlarla konuşmaları ve bilgi almaları gerekmektedir.