Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde Görülen Saç Dökülmesinin Nedenleri

Erkeklerdeki saç dökülmelerinin nedenlerinden çoğu, aşağıda sıralanan nedenlerden birine bağlanabilir;

*Erkek tipi kellik (androjenetik alopesi),

*Kaza, cerrahi, kimyasal ya da termal yanıklardan dolayı oluşan yara izleri,

*Örgü veya dokuma gibi saçı gereğinden fazla çekme nedeniyle oluşan saç dökülmesi,

*Kalıtım (ailedeki saç dökülmesi öyküsü),

*Tıbbi durumlar ve kullanılan ilaçlar,

*Hormonlarda meydana gelen değişiklikler.

Saçınızın dökülme nedenini tek başına ortaya koyamasa bile erkek saç dökülmesine neden olan gerekçeyi tanımlamak, ideal tedavi planınızı belirlemenin ilk adımı olarak görülmelidir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androjenetik Alopekya)

Adından da anlaşılacağı üzere erkek tipi kellik, genellikle öngörülebilir bir düzenlilik sergiler. Saç dökülmesi, şakakların üstündeki saç çizgisindeki kayıplarla başlar ve yavaş yavaş geriye doğru çekilir. Erkek tipi kelleşme, erkekler özelinde görülen saç dökülmesinin en yaygın nedenidir ve saç dökülmesi vakalarının % 95’inden daha fazlasını meydana getirir. Bu kellik tipi, saç köklerinin zaman içinde yeniden büyümesini durdurana dek kademeli bir şekilde azalmasına neden olur. Yeterince dikkat edilmezse, sonunda yalnızca başın arka kısmındaki ve yanlarındaki saçların kaldığı bir noktaya kadar ilerler. Ancak zamanında gerçekleştirilen bir tedavi ile bu sonuçlar ortadan kaldırılabilir.

Düzensiz Saç Kaybı (Alopecia Areata)

Erkek tipi saç dökülmesinin çok daha az yaygın olan bir türü, alopesi areata olarak da bilinen düzensiz saç dökülmesi ve lekeli kelliktir. Alopesi areata aslına bakılırsa otoimmün bir hastalıktır ve vücudunuzun bağışıklık sistemi saç köklerinize saldırdığında ortaya çıkar ve saçsız ciltte pürüzsüz yuvarlak bir yama bırakır. Bunun dışında, sağlıklı insanlarda da düzensiz saç kaybı ortaya çıkabilir.

Saç Kaybına Neden Olan Diğer Etmenler

Erkeklerdeki saç dökülmeleri, dışsal faktörlerden de kaynaklanabilir. Örneğin, ailede ölüm gibi travmatize edici bir olayın yaşanması ya da kanser, kalp problemleri ya da yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar yüzünden saçlar dökülebilir.

Saç Kaybının Sınıflandırılması: Norveç Ölçeği

Erkek tipi kellik, erkek saç dökülmesinin en yaygın ve en öngörülebilir biçimi olduğundan, erkeklerin saç dökülme seviyelerini belirlemelerine yardımcı olmak için Dr. James Hamilton (ve daha sonra Dr. O’Tar Norwood tarafından güncellenmiştir) tarafından görsel bir ölçek geliştirilmiştir. Norwood ölçeğini kılavuz olarak kullanarak bireysel saç dökülmesi sınıflandırmanızı tanımlayabilirsiniz. Bosley, saç dökülmesinin tüm aşamaları için saç dökülmesini ortadan kaldıracak çözümler sunarken, saç dökülmenizi ne kadar çabuk ele alırsanız, saçınızı koruma şansınız o kadar artacaktır.

Sınıf 1; Görünür saç dökülmesi olmayan bir saçlı başı temsil eder.

Sınıf 2; Uzaklaşan bir saç çizgisinin başlaması ve şakak bölgesinde bir miktar durgunluk ile karakterize edilir.

Sınıf 3; Şakakların üzerindeki saçlarda ve alından uzaklaşmada daha belirgin bir düşüş gözlenir. Bu sınıftaki saç dökülmesi, tepe noktası üzerinde belirginleşmeye başlar.

Sınıf 4; Saç dökülmesi tepe noktasında daha belirgin hale gelebilir veya hastalar şakakların ve/veya alnın üzerinde belirgin saç dökülmesine sahip olabilir.

Sınıf 5; Saç dökülmesi, saç derisinin önünü ve arkasını etkiler, ön saç çizgisinin sadece küçük bir saç dökülmesi alanı ile üstte oldukça geniş bir saç dökülmesi alanı vardır.

Sınıf 6; İleri seviyede saç dökülmesinin görülmesidir. Kafanın iki tarafını birleştiren saçların ortadan kalkması veya tamamen kaybolmasıyla oluşur. Transplantasyon için hala yeterli donör kılı olabilir; ancak, sonuçlar sınırlı olabilir.

Bu Yazıyı Paylaşın