Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekim merkezinizi seçerken öncelikle konusunda uzman doktorlar tarafından yapılan saç ekim merkezlerini tercih etmelisiniz. Saç ekimi uzman doktor kontrolünde sağlık personeli ile steril (ameliyathane) ortamında yapılmalıdır.

Aynı zamanda ekibin tecrübesini araştırmalısınız. Bunun için önceden yapılmış örnekleri görün ve mümkünse aynı merkezde saç ekimi yaptırmış kişilerle yüz yüze görüşme imkanı sağlanmasını talep edin.

Saç ekimi 18 yaşını doldurmuş sağlıklı olan her bireye yapılabilir.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapıldığı için ağrı duymazsınız.

18 yaşın üzerindeki her sağlıklı birey saç ekimi yaptırabilir.

Saç ekim operasyonu tek seans için aynı günde 5-8 saat arasında tamamlanır.

Saç ekiminden önce yapılacak muayene ve kontrollerde açık alanınız için hesaplama yapılarak size bildirilecektir. Alın çizgisinden itibaren 4 parmak açıklık için ortalama 3000 greft civarı gereklidir.

Açıklık alanınız alın çizgisinden itibaren 4 parmaktan fazla ise ikinci seansa ihtiyacınız olabilir.Bu kalan alandaki saç durumunuza (seyrek veya hiç yok) bağlıdır.İlk muayene ve kontrollerde hesaplama yapılarak kaç seans ihtiyacınız olduğu size bildirilecektir.

Baştan planlama yapıldığı zaman 2. Seans hemen ertesi günü yapılarak işlem tamamlanır.Ancak baştan planlama yapılmaz ise donör (alınan bölge) ve ekili bölgenizin tamamen toparlaması için en az 2-3 ay sonra ikinci seans yapılır.

Bu tamamen ekim yaptırdığınız saç ekim merkezindeki uzman personelin tecrübe ve deneyimiyle ilgilidir. Yüz ve alın yapınıza uygun alın çizgisi 1/3 altın oran da dikkate alınarak bu konuda tecrübeli bir uzman tarafından çizilmelidir. Donör bölgenizden saç kökleriniz alınırken hasar verilmemesi, alınan köklerin ekim için bekletilme koşulları, kanalların genişliği, ekim sürecindeki hassasiyet, kök yerleştirmesi yapılacak kanalların açımındaki açılar, operasyon sonrası yıkama ve bakımlar v.b. gibi birçok teknik konuya bağlıdır.

Bazı çim adamlar sizi korkutmasın, tecrübeli ve uzman ekip tarafından saç ekimi yapılmış kişler, cafelerde yanınızda çay içiyor veya sokaklarda yanınızdan geçip gidiyorlar iyi yapılmış ekimleri anlamanız mümkün değildir.

En az 3 gün öncesinde ;

Alkol alımı kesilmelidir. Kanı sulandıracak asprin, gripin gibi ilaçlar alınmamalıdır. Ayrıca kan basıncını arttıracak cinsel gücü arttırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Sigara içimi azaltılmalı mümkünse kesilmelidir. Aynı zamanda C vitamini içeren yiyeceklerin (limon,portakal,meyve suları v.b.) tüketimi kesilmelidir.

Hemen ertesi günü işinize dönebilirisiniz.İlk üç gün başınızda bandaj olacaktır.3 gün sonunda bandaj açılacak ve ilk yıkamanız yapılacaktır.Başınızdaki görsel kirliliğin geçmesi ve iyileşme süreciniz için toplam 8 güne ihtiyacınız var.

İlk 2 gün uyurken sırtüstü yatmanız gereklidir. Bu başınıza enjekte edilen serumun ense bölgenizden dışarı akmasını sağlar. İlk iki gün başınızı öne eğerek çalışmayınız. Bilgisayar klavyesine eğilmeyiniz.

Bunları yapmaz iseniz serum alın bölgenizden akabilir yüzde ve gözde şişliklere neden olabilir. Ayrıca bandajınızın açılması ve ilk yıkamanızı mümkünse saç ekimi yaptırdığınız merkezde yaptırınız.

Ekimden sonra size verilen ilaçları, losyon ve şampuanları ekim merkezinizin tavsiye ettiği şekilde kullanınız. Ekimden sonraki 3 hafta spor, havuz, direkt güneş ışığından başınızı koruyunuz.

Bunların dışında ekim yaptırdığınız merkezden dikkat etmeniz gereken konular tarafınıza verilecektir. Sürekli ekim yaptırdığınız merkezle temas halinde olunuz tereddüt ettiğiniz konuları mutlaka danışınız.

Ekili saçlarınız 2 ile 6 hafta arasında öncelikle kısmen veya tamamen dökülecektir.Daha sonrasında 3 aydan sonra çıkmaya başlar ve 7-9 ay sonrasında mutlu olacağınız görünüme kavuşur.

Ekili saçlar kendi doğal saçlarınız olacağından uzadıktan sonra istediğiniz her türlü işlemi yaptırabilirisiniz.

Yapılabilir.Bayanlar saç ekimi yaptırırlarken saçlarının kesilmesini istemediğinden DHI tekniği ile yapılması daha uygundur. Sitemizin saç ekim bölümünde DHI tekniğini detaylı olarak inceleyebilirisiniz.

Siteleri incelediğimizde ve bize başvuran bazı hastaların verdiği bilgiye göre bazı saç ekim merkezleri garanti belgesi verdiklerini iddia etmektedirler.Bu tür yalan bilgilere inanmayınız. Sağlık sektöründe garanti belgesi olmaz. Bu tür bilgiler sizi aldatmak için uydurulmuş ticari yalanlardır. Saç ekim merkezini seçerken dikkat etmeniz gerekenler diğer konu başlıklarında verilmiştir.

Saç aşısı diye bir sey yoktur. Bu tamamen insanları kandırmaya yönelik ticari amaçlı uydurulmuş bir yalandır. Bununla ilgili TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞI nin 6/3/2016 tarihli basın duyurusu vardır. Bu tür yalanlara aldanmayınız. Paranızı boşuna harcayarak sağlığınızı riske atmayınız. İlgili basın duyurusu aşağıdaki linkte verilmiştir.